تجهیزات آشپزخانه صنعتی

رژیم های غذایی متعادل

رژیمهای غذایی مادون و توصیه های تغذیه ای مشکوک در رسانه ها آنقدر گسترده است که ما اغلب از بهترین و ابتدایی ترین مدل تغذیه سالم غافل می شویم.یک نکته بسیار متداول از توصیه های تغذیه ای در سراسر جهان “خوردن یک رژیم غذایی متعادل” است. این به نظر می رسد که امروزه یک ایده بسیار ساده است. در دهه های اخیر، تحقیقات علمی به سرعت درک در مورد تغذیه انسان را گسترش داده است. اما این ممکن است باعث شود رژیم غذایی سالم بسیار پیچیده تر از گذشته باشد. چگونه مطمئن شویم که به اندازه کافی – اما نه زیاد – از تعداد بیشماری مواد مغذی موجود استفاده می کنیم.یک وعده غذایی متعادل شامل سه گروه اصلی غذایی است. تعادل یک چهارم پروتئین، یک چهارم کربوهیدرات و نیمی از سبزیجات است.

 شش نوع ماده مغذی لازم برای بقا وجود دارد: پروتئین ها، کربوهیدرات ها، چربی ها، ویتامین ها، مواد معدنی و آب. پروتئین ها، کربوهیدرات ها و چربی ها عناصر مغذی هستند، به این معنی که ما به مقدار زیادی به آنها نیاز داریم. اینها انرژی لازم را برای بدن فراهم می آورند که در کیلوژول ها یا کیلو کالری ها اندازه گیری می شود. ویتامین ها و مواد معدنی به عنوان ریز مغذی ها طبقه بندی می شوند زیرا فقط به مقدار کمی مورد نیاز هستند. آب همچنین یک ماده مغذی اساسی است، زیرا حجم تولید شده توسط بدن از طریق فرآیندهای متابولیکی بسیار کمتر از مقداری است که هر روز از طریق تعریق، ادرار، مدفوع و تنفس از دست می دهیم.

 یک چهارم مواد غذایی کربوهیدرات برای انرژی

مواد غذایی سرشار از کربوهیدرات شامل برنج، پاستا، سیب زمینی، نان، جو، جو دوسر و سایر غلات است. اینها انرژی لازم برای مغز، ماهیچه ها و اندام های دیگر را فراهم می کنند. کربوهیدرات سبوس دار بهترین گزینه است زیرا آنها فیبر و ویتامین B را فراهم می کنند. فیبر برای حفظ سلامت روده شما ضروری است و ویتامین B به بدن اجازه می دهد تا از انرژی دریافتی از کربوهیدرات ها استفاده کند. هرچه فعال تر باشیم، کربوهیدرات های بیشتری را نیازمندیم.

یک چهارم مواد غذایی پروتئین برای رشد و ترمیم

غذاهای سرشار از پروتئین شامل تخم مرغ، غذاهای دریایی، مرغ، گوشت قرمز، پالس، شیر، ماست، پنیر، توفو، آجیل و . . .  است. این گروه برای حفظ بافت ماهیچه ها، گلبول های قرمز و تولید هورمون و آنزیم ها بسیار حیاتی است. ما در دوره های رشد (یعنی کودکی و بزرگسالی) یا هنگام بیماری جسمی بیشتر به این نوع مواد غذایی نیاز داریم. بسیاری از مواد غذایی حاوی پروتئین بالا حاوی چربی ها و ویتامین های محلول در چربی هستند. ماهی و تخم مرغ دو نمونه خوب هستند.

نیمی از سبزیجات برای سوخت و ساز سالم

سبزیجات و سایر گیاهان، مانند پالس، میوه، آجیل، دانه و گیاهان دارویی سرشار از ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر و مواد مغذی مانند آنتی اکسیدان ها هستند. ویتامین ها و مواد معدنی باعث می شوند که ​​اندام ها به طور مؤثر کار کنند،که برای سالم ماندن ضروری است. تعدادی از ویتامین به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند. سبزیجات، گیاهان و میوه های تازه در حالی که انرژی نسبتاً کم دارند به حفظ وزن سالم کمک می کنند.

غذاهای فرآوری شده مانند شکلات، کیک، چیپس، بیسکویت و غیره نیز می توانند بخشی از یک رژیم غذایی سالم و متعادل باشند، البته در حد اعتدال.

مواد غذایی حاوی فیبر و پروتئین باعث افزایش احساس سیری می شوند. مصرف پروتئین و فیبر در وعده های غذایی اصلی باعث بهبود الگوهای غذایی بهتر می شود و این می تواند در طولانی مدت باعث حفظ وزن شود. غذای پر فیبر شامل غلات سبوس دار، میوه و سبزیجات می باشد.

گیاهان و ادویه داخل ترشیجات ریز مغذی های زیادی را ارائه می دهند، تقریباً فاقد کالری و یک طعم دلپذیر را حتی برای ابتدایی ترین وعده های غذایی فراهم می کنند.

پروتئین ماده اصلی مواد مغذی برای رشد و ترمیم است، اما کلسیم برای سلامت استخوان و ماهیچه ها نیز ضروری است و به همین دلیل است که محصولات لبنی اغلب در گروه غذایی خاص قرار دارند. شیر، ماست و پنیر منابع شناخته شده ای هستند، اما بسیاری از انواع دیگر مواد غذایی باعث افزایش کلسیم نیز می شوند. مانند محصولات توفو و لوبیای سویا، شیر غنی شده با کلسیم، شیر چربی، کلوچه، بادام ، کلم بروکلی و استخوان های نرم ماهی پخته شده مانند ساردین.

خوردن غذای سالم نیازی به پیچیدگی ندارد. با استفاده از اصول بالا هر وعده غذایی می تواند یک رژیم غذایی سالم را برای شما فراهم کند.

تجهیزات آشپزخانه – لوازم آشپزخانه – تجهیزات پخت و پز– تجهیزات آشپزخانه صنعتی– تجهیزات فست فود– تجهیزات کافی شاپ– تجهیزات رستوران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *