1. خانه
  2. /
  3. مقالات
  4. /
  5. تجهیزات آشپزخانه صنعتی

تجهیزات آشپزخانه صنعتی

بهداشت در سردخانه ها

نکته مهم در نگهداری مواد غذایی در سردخانه­ ها، نحوه نگهداری، بهترین مدت زمان نگهداری، نحوه چیدمان و جداسازی اصولی مواد است. انبارداران و سردخانه داران باید دقت داشته باشند که کلیه مواد غذایی بسته بندی شده ی مجاز برچسب اطلاعات ذیل را داشته باشند.

نام محصول نام و آدرس کارخانه تولید کننده – ترکیبات و مواد تشکیل دهنده ی محصول غذایی – شماره پروانه ساخت از وزارت بهداشت – تاریخ تولید و انقضاء مصرف – علامت استاندارد در بسته بندی مواد غذایی

در هنگام تحویل مواد غذایی حتما به اطلاعات فوق توجه شود زیرا ممکن است مواد غذایی تحویل سردخانه گردد که تاریخ مصرف آنها رو به اتمام بوده و در مدت نگهداری در سردخانه تاریخ آنها به پایان برسد. از طرفی ممکن است مواد غذایی فاسد شده به سردخانه تحویل داده شود بنابراین اطلاع از نشانه­ های فساد مواد غذایی مخلتف ضرری است. به طور کلی سردخانه­ های بهداشتی بایستی دارای شرایط زیر باشند.

رعایت اصول بهداشت فردی توسط کارکنان – ممنوعیت استعمال دخانیات – کلیه پرسنل این واحد دارای کارت معاینه پزشکی و گواهینامه آموزش معتبر باشند – در تردد به سردخانه از لباس مناسب و دمپایی جداگانه استفاده شود – پوشش دیوار سردخانه از جنس مصالح مقاوم، سالم و قابل شست و شو باشد – بدنه و دیوارها بایستی از جنس آلومنیوم یا استیل که فاقد هرگونه درز یا سطحی بسته باشد – قفسه ها از دیوار حداقل 10 سانتی متر و از کف 20 سانتی متر فاصله دارند و طبقات از جنس سالم و ضد زنگ هستند – از نگهداری ظروف و وسایل کهنه و مستعمل یا غیرقابل استفاده در سردخانه خودداری شده است – جنس پوشش داخل سردخانه مواد غذایی از مصالح مقاوم، کاملاً صاف و صیقلی و بدون پستی و بلندی و شکستگی باشد – از نگهداری مواد غذایی با کارتن و جعبه چوبی آلوده خودداری شود.

تهویه مناسب جهت گردش هوا الزامی است. در خارج از سردخانه شاخص برودت سرما نصب بوده که بایستی توسط یک دماسنج دیگر هر چند وقت یک بار کالیبره گردد. سردخانه­ ها دماسنج سالم دارند، برگه کنترل دمای سردخانه نصب شده و استاندارد 12- تا 18- درجه سانتی گراد برای سردخانه های زیر صفر و صفر تا 4+ درجه سانتی گراد برای سردخانه های بالای صفر رعایت شود. غذاهای پخته شده و یا پروتئین های خارج شده از فریزرها و سردخانه ها در یخچال های با دمای صفر نگهداری می شود که دمای مربوطه بین 2 تا 8 درجه سانتی گراد بالای صفر می باشد. بهترین دما برای نگهداری مواد غذایی 4 درجه سانتی گراد بالای صفر می باشد. لازم بذکر است برودت سردخانه ها و فریزرهای 18- تا 20- درجه سانتی گراد برای نگهداری سه تا شش ماه منظور می گردد. با ورود پروئینهای جدید به سردخانه که در انتهای سردخانه چیده می شود، مواد منجمد قدیمی تر مورد استفاده می گردد. بنابراین سیستم گردش در سردخانه رعایت خواهد شد. با ما همراه باشید.

تجهیزات آشپزخانه – لوازم آشپزخانه – تجهیزات پخت و پز– تجهیزات آشپزخانه صنعتی– تجهیزات فست فود– تجهیزات کافی شاپ– تجهیزات رستوران

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *