1. خانه
  2. /
  3. مقالات
  4. /
  5. تجهیزات آشپزخانه صنعتی

تجهیزات آشپزخانه صنعتی

کنترل آفات در انبارها و آشپزخانه های صنعتی

کنترل آفات و استفاده از آفت کش ها بخصوص آنهایی که در مکان های تهیه غذا، سرو غذا و بسته بندی غذا استفاده می شوند، کشنده خواهد بود. بیشتر صنایع و انستیتوها نظیر هتلها، مدارس، بیمارستانها و … از نظر پاکسازی توسط نهاد بهداشت مورد بازرسی قرار می گیرند. جهت اطمینان غذای تهیه شده و بسته بندی شده از نظر شرایط بهداشتی، مدیریت غذا و دارو نظارت های خاصی در مورد موارد زیر نسبت به آلودگی غذایی اعمال می کنند. از مواردی که باعث ایجاد آلودگی در غذای تهیه شده یا بسته بندی شده گشته، می توان از اجزای بدن حشرات، موهای جانوران جونده، پر پرندگان، فصولات و … نام برد.

در اینجا مدیران، مسئولیت انتخاب شخص صالح و با کفایتی برای تشخیص و کنترل بهداشت جهت عدم گسترش آفات و ایجاد برنامه پیشگیری دارند و همچنین مدیریت باید حمایت لازم برای اجرای پاکسازی و کنترل و هدایت آن و استفاده از آفت کش های مناسب و روش استفاده صحیح از آن را اعمال دارند. استفاده صحیح از آفت کش ها بر اساس روش استفاده آن و در نظر گرفتن اینکه برای انسان یا محیط مضر نباشند. محافظت در برابر گسترش میکروارگانیسم ها و کثافات به وسیله حشرات، خزندگان، موش ها و دیگر انگل ها تا زمانی که آفات خود را به وضوح نشان نداده اند، کنترل آفات اغلب به فراموشی سپرده می شود. به عنوان مثال حیوانات جونده یا حشرات، در اتاق نگهداری غذا رخنه کرده لذا بازرسی گاه به گاه باعث حذف و ریشه کن شدن آنها می شود.

در چنین شرایط با یک تلاش پیگیر که شامل بازرسی مواد غذایی واردی از نظر عدم وجود حشرات یا جوندگان در آنها قبل از انبار کردن آنها می تواند به راحتی از گسترش و نفوذ آفات جلوگیری کند. راه دیگر، استفاده از وسایل و مواد مناسب جهت عدم نفوذ جوندگان به درون انبارها، عدم نگهداری مواد غذایی در کف انبارها، تمیز نگه داشتن انبارها، بررسی انبار قبل از اینکه حشرات و جوندگان فرصت نفوذ پیدا کنند.

همیشه باید به خاطر داشت که مداوای شیوع یک آفت مفهومی ضعیف تر از پاکسازی مناسب دارد. با یک کنترل جدی در صنایع غذایی می توان از فاجعه آلودگی عمومی ناشی از مواد غذایی کنترل نشده و فاسد و یک ضرر بزرگ برای مؤسسه جلوگیری کرد. آشفتگی و بدنامی و کاهش درآمد برای یک هتل یا رستوران یا هر مؤسسه می تواند گاهی اوقات سنگین تر از اعمال نظارت و هزینه مناسب برای پاکسازی باشد. لذا باید هر گونه احتیاط لازم برای ممانعت از نفوذ آفات درکلیه قسمت های یک مکان تولید غذا اعمال شود. در مقالات بعدی با ما همراه باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *