1. خانه
  2. /
  3. مقالات
  4. /
  5. تجهیزات آشپزخانه صنعتی

تجهیزات آشپزخانه صنعتی

جریان کار در آشپزخانه 

در این مقاله به ادامه مبحث قبل در خصوص جریان کار در آشپزخانه های صنعتی می پردازم.

تهویه محیط کار یک نقش بسیار مهم در طراحی آشپزخانه ایفا می‌کند. در صورت وجود حجم بالای کار، یک هتل به افراد بیشتری جهت تولید و همچنین فضای بیشتر نیاز دارد. که در نتیجه به نوبه خود جریان کار را به وضوح تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. اگر آشپزخانه به اندازه مورد نیاز طراحی نشده باشد، در صورت کمبود فضای پخت‌ و پز و شستشو، تصادفات به علت عدم وجود فضا و تاثیر بر کسب‌و کار، بر گردش کار تاثیر می‌گذارد. در هر نهاد تولید کننده، تولید آن وابسته به در دسترس بودن مواد خام است. این یک ضرورت اساسی برای هر آشپزخانه صنعتی می باشد. در هتل همیشه در نظر گرفته می‌شود که در دسترس بودن مواد خام در هر فصل ممکن است محدود باشد و همیشه آیتم‌های تازه موجود نیستند، بنابراین اگر نیاز باشد مواد منجمد مورد استفاده قرار می گیرند.

برای جلوگیری از هر گونه اختلال در سطح خدمات باید انبار بزرگی از این قبیل موارد وجود داشته باشد. به عنوان مثال اگر مواد خام در زمان حاضر موجود نباشند، سرآشپزها نمی‌توانند آماده‌سازی را آغاز کنند در نتیجه باعث تاخیرات و عدم عملکرد روان کار می‌شود. برنامه‌ریزی در منو نقش مهمی ایفا می‌کند و گردش کار نقش بسیار مهمی در طراحی یک منو ایفا می‌کند. برای داشتن قابلیت موثر بودن گردش کار، منابع که شامل در دسترس بودن فضا و تجهیزات برای آماده‌سازی، مواد خام و افراد متخصص برای انجام کار می باشد، باید مورد توجه قرار گیرند. ترکیب این عوامل یک برنامه گردش کار موثر در سازمان ایجاد می‌کند که به نوبه خود به ایجاد یک منوی موثر کمک می‌کند.

تجهیزات زیادی برای استفاده خاص در بازار وجود دارد. برای تامین تدارکات داشتن همه تجهیزات ممکن نیست. آشپزخانه باید مجهز به تجهیزات اصلی و اجرای قوانین ایمنی مواد غذایی باشد. کمبود تجهیزات مناسب جریان کار را طوری مختل می‌کند چرا که اگر غذا در تجهیزات غیر مناسب آماده شود ممکن است زمان بیشتری بگیرد. آماده‌سازی غذا و در نتیجه گردش کار محل را مختل می‌کند. گردش کار زمانی موثر است که در مجموعه سبک‌ها سازگاری وجود داشته باشد. اگر قوانین اجرایی از پیش تعیین‌شده و کارکنان آموزش‌دیده باشند همیشه احتمال اجرای روان قوانین وجود دارد. زیرا کارکنان به وضوح از آنچه از آن‌ها انتظار می‌رود و اینکه چگونه باید عمل نمایند آگاهی کامل را دارند.

داشتن یک سیستم تولید برای هر مجموعه ای بسیار مهم است و  براساس آن نمودارهای جریان کار آماده می‌شوند. نیروی انسانی موثر نقش بسیار مهمی در ایجاد یک گردش کار موثر ایفا می‌کند. این بدان معنی است که اگر هتل یک کارکرد ضیافتی بزرگ پیش رو داشته باشد به متخصصان ماهر و کافی نیاز می باشد. بودجه و هزینه باید مدنظر قرار گیرد. برای دستیابی به سود، استانداردهای مشخصی از نظر سرمایه‌گذاری و بازگشت سرمایه وجود دارد. بودجه‌بندی و برآورد هزینه برای اطمینان از حرکت در مسیر درست و قطع هر حرکت غیر ضروری که شامل هزینه اضافی باشد، انجام می‌شود. گردش کار موثر نیز به معنای بودجه‌بندی و ترتیب صحیح است. این بدان معنی است که تخصیص هزینه مناسب و سفارش مناسب برای هر بخش لازم است. اگر بیش از نیاز سفارش داده شود، ممکن است به معنای مازاد اقلام باشد و در نتیجه نیاز به ذخیره‌سازی بیشتر داشته باشد و در نتیجه پول را بلوکه می کند. در حالی که می‌توان از پول بلوکه شده برای خرید یک ماشین اضافی یا یک گردش کار موثر استفاده کرد و فشار کاری را از سرآشپزها گرفت.

هدف ازهر تاسیس رضایت مشتریان است. برای مثال رستوران چینی غذاهای چینی سرو می‌کند و هدف آن خدمت به فردی است که غذای چینی را دوست دارد. هتل باید آشپزخانه و منابع مناسبی داشته باشد که بتواند خدمات موثری ارائه کند. بنابراین گردش کار و منابع باید در ذهن مشتریان ماندگار شود. در پایان مجهز بودن به یک سیستم کامپیوتری در هتل ها، رستوران ها، فست فودها و …بهترین گزینه برای انجام سریع تر کارها و به حداقل رساندن کارهای اداری و ثبت سفارش مشتریان و صرفه‌جویی در زمان و وقت می باشد. با ما همراه باشید. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *